Pompka skroplin – rodzaje
Pompki do skroplin to urządzenia służące do automatycznego odprowadzania skroplin, które powstają w trakcie kondensacji pary wodnej, zachodzącej w instalacjach chłodzących. Takie skropliny tworzące się w klimatyzatorach, gromadzą się na tzw. tacy ociekowej i odprowadzane są za pomocą systemu grawitacyjnego, poza obszar budynku bądź do kanalizacji.
Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe, a to ze względu na brak koniecznego spadu, który umożliwiły samoczynne opróżnianie się zbiornika ze skroplinami. Wówczas przydatne okazują się być pompki do skroplin, które w sposób mechaniczny wypompowują zgromadzone skropliny na zewnątrz. Najczęściej są one stosowane w klimatyzatorach ściennych oraz podsufitowych.
Pompka skroplin – jakie są jej typy?
Na rynku mamy kilka rodzajów pompek do skroplin, które umożliwiają transport skroplin do systemu kanalizacji lub rynnowego, znajdującego się nawet na dużych wysokościach nad klimatyzatorem.
Biorąc pod uwagę względy technologiczne usuwania skondensowanych płynów, można wyróżnić następujące pompki do skroplin:
1. Pompki do skroplin z tłokiem oscylacyjnym – ten rodzaj pompek wyposażony jest w specjalny tłok, dzięki któremu poprzez zasysanie skropliny odprowadzane są na zewnątrz. Mogą one mieć budowę monoblokową albo dwuelementową. Pierwsze, zbudowane są z pompy centralnej zaopatrzonej w czujnik kondensatu, zaś drugie, obok pompy głównej, posiadają też czujnik kondensatu ze zbiornikiem.
2. Pompki do skroplin perystaltyczne – posiadają one zainstalowane na kole obrotowym rolki przepychające skropliny przez elastyczny przewód. Dzięki takiej konstrukcji pompki do skroplin posiadają wiele zalet, np. cechuje je cicha praca, która możliwa jest również na sucho, szczelność, a także całkowicie bezawaryjne usuwanie substancji silnie zanieczyszczonych.
3. Pompki do skroplin odśrodkowe – inaczej zwane wirowe, działają za pomocą turbiny, która służy do usuwania skroplin na zewnątrz. Są one bardzo czułe na zanieczyszczenia i z tego też powodu przeznaczone są do pracy w instalacjach gromadzących dużą ilość skroplin, np. w klimatyzatorach kasetonowych, gdzie są montowane fabrycznie
Podstawowe parametry pompek do skroplin
Do wyboru mamy wiele pompek do skroplin dostępnych na polskim rynku, które różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz wydajnością. Najczęściej są one podłączone do przewodów zasilających klimatyzatora – 230V i mogą oscylującą w okolicach 20 W. Jeśli mamy do czynienia z dużymi systemami klimatyzacyjnymi złożonymi z kilku oddzielnych jednostek wewnętrznych to stosuje się pompki do skroplin o znacznie większej wydajności.
A zatem, decydując się na zakup pompek do skroplin, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:
- przepływ wody – ilość litrów na godzinę,
- jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia,
- rozmiar pompki,
- wysokość ssania,
- wydajność,
- niezawodność.
Nie wolno też zapominać, że pompki do skroplin należy regularnie konserwować. Nie jest to urządzenie całkowicie bezszelestne, a komfort ich użytkowania w dużej mierze zależy od umiejętnej instalacji systemu odprowadzającego skropliny, a więc dokładnego wypoziomowania zbiornika, właściwego umieszczenia w nim pływaka, no i zachowania jak najmniejszej odległości pomiędzy pompką a zbiornikiem. Warto również zastosować stosunkowo krótki przewód tłoczony.
Najlepszym wyborem są pompki do skroplin wysokiej jakości, które gwarantują niezawodność. A pamiętajmy, że koszty zniszczeń w przypadku awarii pompki oraz zalania pomieszczenia wraz ze znajdującymi się w nim sprzętami, z pewnością będą bardzo wysokie.