Odprowadzanie skroplin z kotłów kondensacyjnych

Odprowadzanie skroplin z kotłów kondensacyjnych

Skropliny, które powstają na skutek pracy klimatyzatora lub kotła kondensacyjnego sprawiać mogą sporo problemów. Dotyczy to przede wszystkim miejsc mocno oddalonych od pionów klimatyzacyjnych. Jeśli nie ma możliwości odprowadzania skroplin do istniejącej już instalacji, odprowadza się je na zewnątrz budynku. Co jednak, gdy i taka możliwość nie istnieje z uwagi na specyficzne umiejscowienie urządzenie? Wówczas stosuje się specjalne pompki.

Kondensat, który sprawia kłopoty

Skroplenie pary wodnej i wchodzących w skład spalin związków chemicznych tworzy w kotle kondensat, który należy odprowadzić. Na ogół podczas pozyskiwania 1 kWh energii z paliwa tworzy się od 0,16 litra skroplin (spalanie gazu ziemnego) do 0.08 litra skroplin (wykorzystywanie oleju opałowego). Tym samym w ciągu jednej godziny pracy kotła gazowego o mocy 10 kW uzyskiwanych jest aż 1,6 litra kwaśnego płynu, który najczęściej trafia od razu do kanalizacji. Jeśli kotły są niewielkie i użytkowane tylko na potrzeby domu jednorodzinnego kondensat ten potraktować można jako ścieki bytowe, które nie powodują negatywnych skutków w danej instalacji kanalizacyjnej.

Warto wiedzieć, że kwasowość skroplin z kotłów gazowych wysoka nie jest. Wynosi na ogół 4-5 pH. Tym samym są one bezpieczne dla rur kanalizacyjnych wykonanych z tworzyw sztucznych. Wyższą kwasowość mają skropliny z kotłów olejowych. Tutaj pH wynosi nawet mniej niż 2. Sporo zależy w tym przypadku od zawartości siarki w spalanym paliwie, z której powstaje agresywny kwas siarkowy. Najczęściej kondensat ten ulega zobojętnieniu na skutek kontaktu ze zwykłymi ściekami o odczynie zasadowym. Również i tutaj nie zauważa się negatywnego wpływu skroplin na proces uzdatniania ścieków.

Są jednak sytuacje, gdy konieczny okazuje się być montaż neutralizatorów kondensatu. Za sprawą dolomitowego wkładu następuje w nich zobojętnienie kwaśnego odczynu skroplin. Stosuje się je przede wszystkim przy dużych kotłach olejowych czy w razie konieczności przetłaczania skroplin za pomocą pompki skroplin.

Jak rozwiązać problem odprowadzania skroplin z kotłów kondensacyjnych?

Z pomocą przychodzi w tej sytuacji tzw. pompa kondensatu. W sprzedaży znaleźć można urządzenia przeznaczone również do odprowadzania skroplin z klimatyzatorów czy urządzeń chłodniczych. Poszczególne modele różnią się między sobą przepływem oraz wydajnością. Dzięki temu można wybrać najlepsze rozwiązanie dla danego rodzaju kotła czy jego umiejscowienia. Pompy w praktyce nie są zbyt trudne do podłączenia do pieców kondensacyjnych. Niekiedy ich stosowanie jest koniecznością. Zdarza się bowiem, że piony kanalizacyjne znajdują się daleko od kotła i skroplin nie da się odprowadzać w sposób grawitacyjny.

Kotły bardzo często instaluje się w piwnicy. Wówczas instalacja wodno-kanalizacyjna umiejscowiona jest wyżej. Dzięki nowoczesnym pompom kondensatu nie jest to już większym problemem. Rozwiązują one wiele problemów pozwalając np. na przetłoczenie kondensatu niewielkimi rurkami w pionie i poziomie do znajdujących się daleko pionów kanalizacyjnych.

Jednocześnie nie trzeba wykonywać drogich prac adaptacyjnych. To niezwykle istotne dla inwestora, właściciela budynku, który nie musi wydawać majątku i modernizować całego pomieszczenia, aby dokonać pewnych zmian w kotłowni. Warto przy tym pamiętać, że podczas wyboru pompy kluczowe znaczenie ma to, jak dużo skroplin dany piec produkuje. Trzeba to sprawdzić w praktyce, gdyż podawane w instrukcjach dane nie zawsze są zgodne ze stanem faktycznym działania instalacji.