Jak wygląda montaż klimatyzacji w samochodzie?

Jak wygląda montaż klimatyzacji w samochodzie?

Większość nowych samochodów klimatyzację posiada już w standardzie, jednak znaczna część starszych modeli jest jej pozbawiona, co latem może okazać się bardzo odczuwalne. Wysoka temperatura sprawia, że nawet jazda z uchylonymi szybami przekłada się na znacznie niższy komfort. Z tego też względu wielu właścicieli aut decyduje się na montaż klimatyzacji w swoich pojazdach. Jak wygląda jej montaż i czy jest to opłacalny zabieg?

Czy klimatyzację można zamontować w każdym aucie?

Niestety, odpowiedź na to pytanie nie wszystkich zadowoli. Teoretycznie montaż klimatyzacji jest możliwy w niemal każdym aucie, jednak w praktyce nie wygląda to tak bezproblemowo. Po pierwsze, nie do każdego modelu starszego auta produkowane są układy klimatyzacyjne. Po drugie zaś, nie wszystkie samochody posiadają odpowiednie uchwyty czy wystarczającą ilość miejsca na zamontowanie klimatyzacji. Co więcej, nie zawsze będzie to opłacalne. W niektórych przypadkach całkowity koszt klimatyzacji wraz z jej montażem może nawet przekroczyć wartość pojazdu.

Montaż klimatyzacji – jak przebiega?

Na początku warto dodać, że nie istnieją uniwersalne zestawy klimatyzacji do aut, dlatego też korzystać musimy z systemów opracowanych przez konkretnych producentów, co zazwyczaj pociąga za sobą znaczne wydatki. Skompletować musimy bowiem cały zestaw, w skład którego wchodzi m.in. sprężarka, osuszacz, zawór rozprężny, skraplacz czy komplet przewodów. Do klimatyzacji automatycznej zamówić trzeba również moduł sterujący. Nowe części są stosunkowo drogie, jednak możemy nieco zaoszczędzić i poszukać części używanych, co obniży łączny koszt nawet dwu- trzykrotnie. Proces montażu klimatyzacji nie jest prostym zadaniem, dlatego potrzebny jest udział specjalisty.

Niektóre modele aut wymagają demontażu całej deski rozdzielczej, co dodatkowo go komplikuje. Standardowo wymienia się przy tym napinacze oraz pasek klinowy. Konieczne może być także zamontowanie uchwytu na sprężarkę klimatyzacji, a nawet zamiana mocowań czy zastosowanie dodatkowego wentylatora. Jak więc widać, trudno przewidzieć dokładną ilość prac, jakie trzeba wykonać. Wiele zależy od rodzaju i modelu auta. Niemniej, ostatni element prac skupia się przede wszystkim na podpięciu panelu sterujące do fabrycznej instalacji elektrycznej.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Oszacowanie dokładnej kwoty przysparza wiele problemów, ponieważ zależna jest ona od marki, rocznika auta, a nawet typu silnika. Duże znaczenie ma także fakt, czy zdecydujemy się na części nowe, czy używane. Kluczowy wybór dotyczy zestawów dedykowanych do montażu. Najlepiej zdecydować się na te zestawy, które dostosowane są do danego modelu samochodu. W niektórych przypadkach możliwe jest również zamontowanie klimatyzacji dedykowanej nie do modelu, a co marki auta, co znacznie poszerza nasz wybór. Koszt samego montażu to wydatek rzędu kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych, w zależności od stopnia skomplikowania, a także serwisu, któremu powierzamy nasze auto.

Montaż klimatyzacji – czy to się opłaca?

Klimatyzacja w aucie z pewnością stanowi dużą zaletę. Latem, przy wysokich temperaturach, trudno wyobrazić sobie bez niej komfortową jazdę. Jeżeli więc zależy nam na wygodzie, to nie ma wątpliwości, że klimatyzacja spełnia w tym przypadku kluczową rolę. Musimy jednak najpierw zorientować się w jej kosztach. O ile, nie stanowią one połowy wartości auta i możemy pozwolić sobie na taki wydatek, to na pewno warto zamontować klimatyzację w samochodzie.

Dodaj komentarz