Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?

Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?

Kocioł kondensacyjny, czyli inaczej kocioł gazowy, jest ogromnie ważną częścią każdego domu. Wybór tego najlepszego potrafi być jednak bardzo trudne, głównie dlatego, że przeciętny, szary człowiek nie ma o nim tak dogłębnej wiedzy. Warto więc przejrzeć i poznać ich rodzaje, aby podjąć tą właściwą decyzję!

Kocioł kondensacyjny ma za zadanie ogrzać dom oraz wodę do mycia i kąpieli. Podczas wybierania odpowiedniego kotła należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Dobrym przykładem jest poziom jego mocy – jeżeli będzie za duża, kocioł będzie zużywał dużo więcej gazu, co może się skończyć wyższymi kosztami. Należy też się kierować ilością ciepłej wody użytkowej, który dany kocioł może nam dostarczyć, aby była dla nas wystarczająca.

Rodzaje kotłów kondensacyjnych

Poniższa lista prezentuje i opisuje krótko kotły gazowe w oparciu o ogrzewanie wody użytkowej (c.w.u.):

Jednofunkcyjne kotły gazowe

Kotły kondensacyjne tego rodzaju ogrzewają dom, a wodę użytkową ogrzewają w odrębnym zbiorniku, który może zostać ustawiony np. pod kotłem. Produktywność ogrzewania wody użytkowej jest przede wszystkim zależna od pojemności wspomnianego zbiornika. Ponadto można do niego podłączyć cyrkulację wody użytkowej. Tego typu kotły są o tyle ciekawe i praktyczne, że mogą pracować wraz z kolektorami słonecznymi, jednak na poziomie optymalnym. Dodatkowo mają możliwość na swobodną przebudowę, jeżeli zajdzie taka potrzeba, np. dołożenie pompy ciepła.

Dwufunkcyjne przepływowe kotły gazowe

Dwufunkcyjne kotły gazowe ogrzewają wodę metodą przepływową. Są o tyle charakterystyczne, że nie posiadają zbiornika z ciepłą wody – jej dostępność (ilość) jest zależna od tego, jaką moc grzewczą posiada ów kocioł. W porównaniu z jednofunkcyjnym kotłem gzowym nie da się w nim podłączyć cyrkulację wody użytkowej, ani też nie mogą pracować z kolektorami słonecznymi. Ponadto należy pamiętać, aby nie odkręcać jednocześnie kranu w dwóch pomieszczeniach, np. w kuchni i łazience, bowiem woda może w ogóle się nie nagrzać lub będzie bardzo chłodna.

Ich zaletą jest jednak to, że są stosunkowo tanie.

Kompaktowe kotły gazowe

Kotły te mają zabudowany zbiornik z ciepłą wodą użytkową. Istnieją kompaktowe kotły widzące (do 50 litrów pojemności) i stojące (od 100 do nawet 200 litrów). Jej dużą zaletą jest to, że wszystkie elementy są w scalone w jednym urządzeniu, który jednocześnie nie zajmuje wiele miejsca.

Kotły o większej pojemności (od 170 litrów) są dostosowane do współpracy z kolektorami słonecznymi, a ich wydajność zależna jest od pojemności zbiornika i mocy grzewczej kotła. Zbiorniki o mniejszej pojemności nie poleca się do stosowania cyrkulacji wody użytkowej – dotyczy to zbiorników do 100 litrów.

Przy kompaktowych kotłach gazowych odradza się także ewentualną rozbudowę instalacji, bowiem jest praktycznie nie możliwa.

Oferujemy najlepsze pompy do kotłów kondensacyjnych – sprawdź naszą ofertę!