Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji

Korzystanie z klimatyzacji to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób uzyskiwania w pomieszczeniach temperatury gwarantującej przebywającym w nich osobom odpowiedni komfort. Jeśli chciałbyś dołączyć do grona jej użytkowników, wcześniej musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Skropliny z klimatyzacji są jednym z nich, dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się sposobom ich odprowadzania.

Skropliny – co to takiego?

Skropliny stanowią rezultat wykraplania się wilgoci we wnętrzu wymiennika ciepła klimatyzatora podczas jego funkcjonowania. Ilość, w jakiej powstają, nie jest jednolita, lecz zależna przede wszystkim od wysokości temperatury powietrza panującej w danym pomieszczeniu. Do zbierania wody służą specjalne tacki ulokowane pod wymiennikiem ciepła, znajdującym się w środku jednostki wewnętrznej. Cecha ta jest bardzo istotna, ponieważ wpływa na to, jak powinna zostać utworzona klimatyzacja. Odprowadzanie skroplin musi bowiem odbywać się w taki sposób, aby wykonany z myślą o nich odpływ nie ulegał przeciekaniu.

Najpopularniejsze sposoby odprowadzania skroplin

Jeśli chcesz, aby klimatyzacja działała w sposób bezobsługowy, a jednocześnie dysponujesz większą ilością gotówki, polecamy odprowadzanie skroplin do kanalizacji. Metoda ta wymaga stworzenia wpięcia odpływu, przez który woda będzie odprowadzana do ścieków. Przydatny może okazać się również syfon zapobiegający przedostawaniu się nieprzyjemnej wodni do klimatyzatora. Nie trzeba natomiast mieć żadnego zbiornika na wodę. Tańszym rozwiązaniem jest zaś odprowadzanie skroplin do specjalnego zbiornika, który znajduje się poza budynkiem wyposażonym w instalację. To, w jaki sposób najlepiej usuwać skropliny z klimatyzacji, warunkuje najczęściej jednak miejsce zamieszkania osób decydujących się na montaż tego rodzaju instalacji.

Jak miejsce zamieszkania wpływa na możliwość zastosowania określonych metod odprowadzania skroplin?

Będąc właścicielem domu jednorodzinnego, można zaprojektować klimatyzację praktycznie w dowolny sposób – wszystko zależy wówczas od indywidualnych preferencji oraz wysokości budżetu. Sytuacja komplikuje się natomiast w momencie, gdy ktoś żyje w kamienicy lub bloku. Wtedy potrzebne jest wykorzystywanie na nim agregatu zewnętrznego i dbanie o to, aby był regularnie opróżniany. W innym razie zebrana woda może zacząć przeciekać po elewacji.