Czym się kierować wybierając kocioł gazowy?

Czym się kierować wybierając kocioł gazowy?

Kocioł kondensacyjny jest ogromnie ważnym elementem każdego domu. To on odpowiada za ogrzewanie całego mieszkania, a także za ogrzewanie wody codziennego użytku. Jeżeli nie chcemy marznąć zarówno podczas snu, jak i po dczas kąpieli, niezwykle ważne jest, aby wybór kotła gazowego był bezproblemowy i udany. Ale jak tego dokonać? Co świadczy o dobrym kotle kondensacyjnym? Czym się kierować kupując go?

W poprzednim artykule opisaliśmy pokrótce rodzaje kotłów gazowych do użytku domowego. Dzisiaj przybliżymy wiedzę o kotłach kondensacyjnych pod względem ich mocy, wymiennika spalin-wody, kontrolowanego spalania i wiele więcej. Zapraszamy!

Kocioł kondensacyjny a jego moc ogrzewania

Kocioł kondensacyjny powinien ogrzewać dom na takim poziomie, jaki ów dom faktycznie potrzebuje. Z racji, że w trakcie sezonu grzewczego przez większość czasu temperatura zewnętrzna wynosi 0 stopni lub mniej, dom potrzebuje mniej więcej połowy ciepła, na który instalacja ogrzewania została opracowana i zaprojektowana. Jeżeli więc temperatura na zewnątrz wynosi -20 stopni, dom potrzebuje 12 kW mocy grzewczej.

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu niewielkiego domu, który nie potrzebuje wielkiego ogrzewania, dobrze jest skupić się na skalę modulacji mocy grzewczej. Gdy skala modulacji będzie wyższa, kocioł gazowy będzie się lepiej dopasowywał do wymagań na ciepło. Tym samym będzie rzadziej działał i zużywał mniejszą ilość gazu.

Kocioł kondensacyjny a jego wymiennik spalin-wody

Wymiennik spaliny-woda to wymiennik ciepła, gdzie spaliny oddają ciepło ogrzewanej wodzie, która zasila ogólne ogrzewanie w domu. To, jak został on skonstruowany i z jakich materiałów wpływa na długość użytkowania kotła oraz na jego jakość działania w przyszłości. Najlepszym materiałem, z którego może być zbudowany kocioł gazowy jest stal nierdzewna, więc warto wybrać ten model, który jest skonstruowany ze stali wysokiego gatunku z dodatkiem tytanu i molibdenu.

Kocioł gazowy a kontrolowane spalanie

Z racji, że jakość gazu ziemnego się zmienia, warto wybrać taki kocioł, który ma możliwość kontrolowania jakości spalanego paliwa. Dzięki temu praca kotła będzie najbardziej optymalna, co przyczynia się na jego prawidłowe i maksymalne funkcjonowanie. Przełoży się to też na poziom rachunków za gaz, ponieważ będzie wykorzystywał maksymalny poziom energii, która znajduje się w paliwie.

Częstotliwość grzania

Dobry kocioł gazowy posiada zaawansowany system, który reguluje jego pracę i ocenia, jak szybko budynek traci swoje ciepło. Dzięki temu może ocenić kiedy i z jaką prędkością ma załączyć kocioł. Pozwala to na lepszą optymalizację i kontrolę przekazywanego ciepła w domu. Rzadziej aktywowany kocioł zużywa mniej gazu, co oczywiście przekłada się na mniejsze wydatki.

Woda

Bardzo ważna jest również jakość wody wodociągowej, szczególnie w przypadku kotłów dwufunkcyjnych przepływowych oraz kompaktowych. Znajdują się w nich bowiem zbiornik warstwowy. Woda, której twardość wynosi ponad 20 stopni powinna zostać poddana zmiękczeniu. Jeżeli się tego nie zrobi, ilość ciepłej wody w zbiorniku będzie się z czasem zmniejszać, przez co trzeba będzie wyczyścić wymiennik. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami serwisowymi, których wszyscy chcemy uniknąć.

Dzięki zmiękczaczowi wody uzyskamy jej wysoką jakość zarówno do instalacji ogrzewania domu, jak i do codziennego użytkowania. Ponadto miękka woda to mniej kamienia w wannie, czajniku czy kabinie prysznicowej, a także mniej podrażnień skórnych podczas mycia.